Kocaeli’de kamu hastanelerinde yetki Belediye-İş'e

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık kurumlarında temizlik işçilerini temsilen yetkili sendika Belediye-İş oldu.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık kurumlarında, daha önce iki firma tarafından yürütülen temizlik hizmetinin, tek firmaya verilmesinin ardından yetkili sendika da teke düştü. İşçilerin çoğunluğunun örgütlü olduğu Belediye-İş Sendikası yetkiyi aldı.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği 1 Ocak 2017 itibarıyla iki ayrı firmadan aldığı temizlik hizmetini tek bir firmadan alma kararı aldı. Bu doğrultuda yasalara göre; aynı iş kolundaki iki ayrı ihale tek ihaleye düşünce, iki sendika da tek sendikaya düşecekti. İşçilerin iki sendikadan birini tercih etmeleri istenerek işçilere “Hangi sendikanın sizi temsil etmesini istiyorsunuz? Hangi sendikanın çalışmalarından memnunsunuz, hangisinden şikâyetçisiniz? Kararınızı verin, seçtiğiniz sendika sizi bir yıl temsil edecek?” diye soruldu.

Yasal süreç sonunda toplamda bin 64 işçi bulunan yeni firmada Belediye-İş 566 üye ile çoğunluğu sağladı. Çalışma Bakanlığı'na yetki başvurusu yapan Belediye-İş sendikasına toplu sözleşme yetkisi verildi.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı; Kocaeli Devlet, İzmit SEKA Devlet, Derince Eğitim ve Araştırma, Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk, Körfez Devlet ve Dilovası Devlet Hastaneleri’nde çalışan temizlik işçileri Belediye-İş’te örgütlüydü. Darıca Farabi Devlet, Gebze Fatih Devlet, Çayırova Semt Polikliniği, Gölcük Devlet, Karamürsel Devlet, Kazım Dinç Kandıra Devlet ve bağlı diş hastaneleri ile semt polikliniklerinde çalışan temizlik işçileri ise Hizmet-İş’te örgütlüydü.

Kızıl Bayrak / Kocaeli