İstanbul'da kamu emekçileri direniyor: Direniş programında değişiklik

KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin İstanbul’daki direnişi sürüyor.

KHK’larla ihraç edilen KESK’li kamu emekçilerinin Kadıköy’deki direnişi sürüyor. Bugün de Altıyol’da toplanan emekçiler eylemlerine yaptıkları açıklama ile başladılar. Direnişin 5. haftasına girdiğini belirten emekçiler, kamu emekçilerinin mücadelesinin bir gecede çıkarılan KHK’larla engellenemeyeceğine dikkat çektiler. İstanbul’un yanı sıra Aydın, Düzce, Ankara ve Malatya gibi illerde de direnişlerin sürdüğünü hatırlatan emekçiler “Karşımızda zulüm varsa ona karşı direnmek de bir haktır” dediler. Muhalif kimliklerinden dolayı işlerinden ihraç edildiklerini söyleyen emekçiler taciz, tecavüz ve çocuk istismarına da dikkat çekerek mücadele çağrısı yaptılar.

Oturma eylemi saat başı yapılan teşhir konuşmaları ve imza toplayarak devam etti. Saat başı yapılan seslenmelerde Nazım Hikmet’ten şiirler de okundu. Çevredeki emekçiler ve gençlerin de kamu emekçilerine destek verdikleri görüldü.

Oturma eylemi ve konuşmalar sırasında “İşimizi geri alacağız!”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız!”, “Birleşe birleşe kazanacağız!”, “KHK’lar zulümdür zulüm son bulsun!” sloganları atıldı.

Direniş programında değişiklik

Direniş programlarında da değişikliğe giden kamu emekçilerinin, bundan sonraki programı şöyle:

Pazartesi ve Çarşamba günleri 15.00-19.00, Cumartesi günleri 14.00-16.00 saatlerinde Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda, Cuma günleri 08.30’da basın kurumları önünde basın açıklaması, 15.00-19.00 arası Kartal Meydan’da, Perşembe günleri ise 15.00-16.00 arası İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylemler yapılacak.

Kızıl Bayrak / İstanbul