Devrimci tekstil işçileri olarak Taksim’deydik

Tüm bu baskı ve zorbalık karşısında yılmayacak, birliğimizle sermayeyi yenene kadar mücadele edeceğiz.

Bir 1 Mayıs’ı daha geride bıraktık. Devrimci tekstil işçileri olarak birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı Taksim’de ‘’İşgal, Grev, Direniş’’ ruhuyla kutladık. Yasakları delerek, pankartlarımızla yoğun ablukayı aşıp alana çıktık. İşgallerimizin, grevlerimizin, direnişlerimizin militanlığından aldığımız güç ile bu iradeyi göstermiş olduk. Birliğimize olan inancımız, direncimiz, kararlılığımız, bizleri diğerlerinden ayıran ilkelerimizdir.

Gece saatlerinde taksi seferlerine çıkan taksici polisler, sabahın erken saatlerinde kahvelerde, köşe başlarında bekleyen sivil polisler, sokakları caddeleri kapatan çevik kuvvetler... Böylesi bir ablukayı aşmak cüret isterdi evet. Devrimci değerlerimize, mirasımıza, kazanımlarımıza sahip çıkmak sorumluluğu biz cüretli işçilerin omuzlarındaydı. 1 Mayıs’ta buna uygun da hareket ettik. Her türlü zora, baskıya, şiddete ve işkenceye direndik.

Elazığ’dan, Ordu’dan daha birçok ilden getirilen çevik kuvvetleriyle azgınca saldırdılar. Kimimizi Talimhane’den, kimimizi Dolapdere’den, işkence ile gözaltına aldılar. Araçlarda saatlerce bekletildikten sonra karakola götürüldük. Burada önlüğümüzü çıkartmamızı istediler. Biz çıkartmayınca, kendileri zorla almaya çalıştılar. Önlükleri alırken işkence yapmaktan geri durmadılar. “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganına karşılık “sen daha işkence görmemişsin“ diyerek tehditler savurdular. Buradan hastaneye giderken, işkenceyle kelepçe taktılar. Hastane yolunda işçi marşlarımızı söyledik. Hastaneye girdiğimizde içerideki işçiler emekçiler polislere tepki gösterip bizleri ellerinden almaya çalıştılar. Onlar da polislerin hakaretlerine, işkencelerine maruz kaldılar. Karakola tekrar geldiğimizde ise kemer ve ayakkabı bağcığını çıkarmamızı istediler. Bunları da biz çıkarmayınca işkence yaparak çıkarmaya çalıştılar. Et sıkmalar, saç çekmeler, karın boşluğuna tekmeler, kemeri tutma bahanesi ile haya tutmaya yeltenmeler... Bizler tüm bu baskı ve zorbalık karşısında yılmayacak, birliğimizle sermayeyi yenene kadar mücadele edeceğiz.

Bizler; yasaklara, ablukaya, işkenceye rağmen devrimci 1 Mayıs için Taksim iradesi ile alanlardaydık. Birileri ise tarihi ve sınıfsal değerlerinden yoksun, ‘izinli’, üst üste kalın-ince aramalardan geçerek, onur kırıcı tutumlara boyun eğerek Bakırköy’de ‘işçi bayramı’nı kutladılar.

DEV TEKSTİL üyesi işçiler