“1 Mayıs Taksim'dir yasaklanamaz, gözaltılar serbest bırakılsın!”

DEV TEKSTİL, 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak isteyen üyelerinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL), 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak isteyen üyelerinin gözaltına alınmayla ilgili açıklama yaptı.

1 Mayıs alanının Taksim olduğunu vurgulayan DEV TEKSTİL, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

DEV TEKSTİL’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik mücadele ve dayanışma günüdür. İşçi sınıfını kölelik koşullarında yaşatan kapitalist düzenin sahibi patronlarla karşı karşıya geldiğimiz bu günde taleplerimizi haykırıyoruz.

Sendikamız DEV TEKSTİL, İstanbul 1 Mayısı'nı sınıf çıkarlarına göre fiili-meşru çizgi de gerçekleştirmek için Taksim'de oldu.

Sendikamız yönetici ve üyeleri, Talimhane'den Taksim Meydanı'na “Yaşasın 1 Mayıs” pankartını arkasında sloganlarla yürüdü. Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu ve Mücadele Birliği'nden mücadele arkadaşlarımızla yapılan eylemde, polis engeliyle karşılaşıldı. Taksim 1 Mayıs yasağı ve keyfi baskıların teşhir edildiği konuşma yapılırken polisin saldırısı ve gözaltılar yaşandı.

Yapılan saldırının ardından sendikamız DEV TEKSTİL Genel Başkanı Engin Yılgın, genel merkez yöneticilerimiz Dilek Türker ve Ali Yusuf Gülseven ile dostlarımız gözaltına alındı.

Keyfi olarak 1 Mayıs'a Taksim'i kapatan, saldıran, gözaltına alan patronlar düzeni gayri-meşrudur. Bu baskılar sökmedi, sökmeyecek. İnsanca bir yaşam ve çalışma koşullarını kazanana kadar, sermayenin icazetiyle değil söz, yetki ve karar hakkını kullanarak kendi ellerimizle fiili-meşru mücadelemizi örmeye devam edeceğiz.

Gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Keyfiliğe, baskıya son!”