İEKK’dan tutsak akademisyenlerle dayanışma

İEKK, kirli savaşa karşı "Bu suça ortak olmayacağız" dedikleri için tutuklanan akademisyenlerle dayanışmak için Özgürlük Nöbeti'ne katıldı.

İEKK’dan tutsak akademisyenlerle dayanışma

İşçi-Emekçi Komisyonları bugün tutsak akademisyenler için gerçekleştirilen Özgürlük Nöbeti’ne katıldı.

İEKK, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atarak Bakırköy Hapishanesi önündeki nöbet alanına yürüyüş gerçekleştirdi. Ardından İEKK adına konuşma gerçekleştirildi.

Konuşmada sermaye devletinin akademisyenleri tutuklayarak gözdağı vermeye çalıştığı vurgulandı. Sermaye devletinin mücadelenin büyümesinden duyduğu korkuyla akademisyenlere, direnen işçilere, avukatlara saldırdığı ancak mücadeleyi bitiremediği söylendi. Esra Mungan ve Meral Camcı’nın tutuklama saldırısı karşısında dik duruşlarını koruduğu, İEKK olarak tutsak akademisyenler serbest bırakılana kadar tutsak akademisyenlerle dayanışmanın sürdürüleceği söylendi. Konuşma tutsak akademisyenlerin serbest bırakılması ve kirli savaş politikaları karşısında Kürt halkıyla dayanışmanın büyütülmesi çağrısı ile sonlandırıldı.

İEKK adına yapılan konuşmasının ardından DGB adına da konuşma yapıldı. Kürt halkına ve akademisyenlere gerçekleştirilen saldırıların benzerleriyle öğrencilerin de karşı karşıya olduğu söylendi. Bu saldırılar karşısında gençliğin yılmadığı vurgulandı. Konuşma DGB’nin tutsak akademisyenlerin yanında olduğu söylenerek bitirildi.

İEKK ve DGB’nin konuşmaları alkışlarla ve sloganlarla karşılandı. Konuşmaların ardından nöbet sonlanana kadar akademisyenler ve desteğe gelenlerle sohbet edildi. Ayrıca akademisyenler için balonlar uçuruldu.

Kızıl Bayrak / Bakırköy