Tekirdağ hapishanesinde hak ihlalleri sürüyor

Tekirdağ F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda her gün yeni bir hak ihlali uygulaması ile tecrit koşulları ağırlaştırılıyor.

Tekirdağ F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda her gün yeni bir hak ihlali uygulaması ile tecrit koşulları ağırlaştırılıyor. Sayımlarda baskı uygulayan, tutsakları muhatap almayan Tekirdağ Ceza İnfaz Kurumu'nun yönetimi dergi, gazete ve kitapların devrimci tutsaklara ulaşmasını engelliyor.

Bir ayı aşkındır Sincan F Tipi Cezaevi'nden getirilen tutsakların kitapları verilmediği gibi posta ile yollanan gazete, dergi ve kitaplar da haftalardır teslim edilmiyor. 20 kitap uygulamasının hayata geçirilmesi için elde olan kitapların sayılacağı ve ona göre yeni gelenlerin verileceği bahaneleriyle tutsakların hakları gasp ediliyor. Cezaevi yönetiminin yeni aldığı kararla, elden teslim edilen dergi, gazete ve kitaplar da alınmamaya başlanırken tutsakların haber alma hakları engelleniyor.

Kıyafetler hala teslim edilmedi

Tekirdağ F Tipi Cezaevi C-92'de kalan komünist tutsak Onur Kara'nın Sincan F Tipi Cezaevi'nden sürgünle getirilmesinin üzerinden bir ayı aşkın zaman geçti. Haftalarca Sincan hapishanesinden eşyaları getirilmeyen Onur Kara ile 31 Ağustos günü yapılan görüşte eşyalarının gelmiş olmasına rağmen günlerdir verilmediği öğrenildi.

Kıyafetleri, kitapları, mektupları, Sincan'daki eşyaları Tekirdağ’daki cezaevi yönetimi tarafından uzun süre gasp edilen, ancak yeni yeni -o da oldukça sınırlı olarak- verilmeye başlanan Sincan'dan sürgün gelen tutsaklar, Tekirdağ Cezaevi'nde her türlü keyfilikle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyorlar.

Hak ihlalleri mecliste sorulmuştu

Tekirdağ hapishanesindeki ağır koşullar; Tekirdağ’a sürgün sevk sırasında ve cezaevine gelindiğinde uygulanan şiddet ile ilgili tutsaklar ve aileleri milletvekillerine mektuplar yazdılar, baskıları telefon ile aktardılar.

18 Ağustos günü de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Veli Ağbaba mecliste soru önergesi sunmuş ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltmişti:

“1.Başka şehirlerdeki cezaevlerinden Tekirdağ Cezaevi’ne sevk edilen mahkumların eşyalarının kayıplara karıştığı, mahkumlara eşyalarının teslim edilmediği ve yerlerine yeni eşyaların alınmasının engellendiği iddiaları doğru mudur?

“2.Mahkumların kitap ve dergilerine el konulması, gazetelere ulaşmalarının engellenmesi ve cezaevi kütüphanesindeki kitapların dahi mahkumlara verilmemesinin nedenleri nedir?

“3.Apaçık bir insan hakkı ihlali olan çıplak aramanın herkese dayatılması ve kabul etmeyenlere darp uygulanması Bakanlığınızın almış olduğu bir tedbir midir yoksa cezaevi yönetimlerinin kendi insiyatifleri midir?

“4.Darp edilen mahkumların rapor alamamaları için revire çıkışlarının engellendiği iddiaları ile ilgili Bakanlığınız bir çalışma yapmakta mıdır?

“5.‘Süngerli oda’ olarak tabir edilen bir odada mahkumların çırılçıplak soyularak işkenceye uğradıkları iddialarına yönelik Bakanlık olarak herhangi bir araştırmanız veya bu kişiler hakkında açılan bir soruşturma var mıdır?

“6.Cezaevinde havalandırmaya çıkış saatlerinin saat 8’den saat 4’e çekilmesinin amacı nedir?

“7.Cezaevi hoparlörlerinden saatlerce “Ölürüm Türkiyem” şarkısının çalındığı, tepki gösteren mahkumlara yine hoparlörlerden “Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti diye slogan atacaksınız” diye duyuru yapıldığı iddiaları Bakanlığınızca araştırılmakta mıdır? Cezaevi yönetiminin görevleri arasında hoparlörlerden şarkı yayını yapmak var mıdır?

“8.Mahkumların 3 kişilik hücrelerde 6 kişi kaldıkları, hücre kapasitesi baz alınarak yalnızca 3 kişilik çatal kaşık verildiği, mahkumların mecburen dönüşümlü olarak yemek yedikleri iddiaları doğru mudur? Cezaevlerinde çatal kaşık kıtlığı mı yaşanmaktadır?

“9.Mahkumların yazdıkları şikayet dilekçelerinin cezaevi yönetimince alınmadığı, savcılığa ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na verilmek için hazırlanan şikayet dilekçelerinin ulaştırılmasının engellendiği iddiaları Bakanlığınızca araştırılmakta mıdır?”