Tekirdağ Cezaevi'nde keyfi uygulamalar durmuyor

Tekirdağ Cezaevi'nde devrimci tutsaklara yönelik baskılar artıyor. Filli uygulamalarla görüş hakları da gasp ediliyor.

Darbe girişiminin ardından gözaltı, tutuklama terörü arttığı gibi cezaevlerindeki devrimci tutsaklara dönük saldırganlık, sürgün vb. uygulamalar da yoğunlaştı. Darbe girişimi ve OHAL sürecini cezaevlerine dönük saldırıları arttırmanın gerekçesine dönüştüren sermaye devletinin ve tek tek cezaevi yönetimlerinin keyfi davranışları ile de karşı karşıya kalınıyor.

Görüş süreleri fiilen kısıtlanıyor

Haftada bir görüş var bunlardan ayda sadece bir tanesi açık görüş. (Yeni karar ile iki ayda bire çıkarttılar.) Ve görüşler sadece bir saat. Cezaevlerinde kalan tutsak sayısı yüksek. Hatta 3 kişilik koğuşlarda en iyi ihtimalle 4 kişi kalındığı düşünüldüğünde kapasitenin üstünde bir sayı mevcut. Bu demek oluyor ki görüş için ayrılan zaman dilimlerinde birçok tutsak aynı anda çıkıyor. Görüş için gelen görüşçü sayısı da doğal olarak artıyor.

İki kere kayıt iki kere üst araması yapıldığından işlemlerin bitmesinde ve içeriye girişlerde aksamalar ve gecikmeler yaşanıyor. Birçok görüşçünün işlemi görüş saati başladığında yapılıyor. Ve görüş saatleri otomatik olarak kısaltılmış oluyor. Birçok kişi özellikle açık görüşte 15-20 dakikalık görüşmeler gerçekleştirebiliyor. Ortaya, görüşlerin -özellikle açık görüşlerin- fiilen gasp edilmesi sonucu çıkıyor.

Ek görevli ile işlemlerin hızlandırılmasını isteyen görüşçülere 10 kişi ile sınırlandırılan görüşçü sayısının azaltılacağı söyleniyor. Ne zaman uygulamaya geçirileceği ve kaç kişi ile sınırlanacağını soran görüşçülere “cezaevi yönetiminden ne zaman karar yazısı gelirse” cevabı veriliyor. Belirsizliklerle ifade edilen günün keyfiyeti ile kararlar alacak olan cezaevi yönetiminin görüşe gelecek birçok görüşçüyü mağdur etme ihtimali orta yerde duruyor.

Raporu gerekçe gösterilerek görüşü engellendi

24 Ağustos 2016 tarihli açık görüşte Sincan'dan sürgünle Tekirdağ F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'na getirilen Onur Kara'nın görüşçülerinden E.A.'nın görüşü engellendi. 2011 yılında geçirdiği ameliyat sonrasında omuz bölgesinde platin bulunan E.A., elinde raporu olmasına rağmen içeriye alınmadı.

Sincan'da 4 aydır görüşçü olan ve Sincan'a teslim ettiği raporun orijinali Tekirdağ'a da getiren E.A., “raporunda eksik ibare olduğu” ifade edilerek görüşe girişi engellendi. Cezaevi doktorunun platin olup olmadığını kontrol etmesini talep eden E.A.'nın talebi reddedildi.

Her cezaevinin kararları ve uygulamaları kendisinin belirlemesinden gelen keyfilikler ve tutarsızlıklar ile görüşçülerin mağduriyeti çeşitli bahanelerle artmaktadır.