Abluka ve saldırılara karşı 1 Mayıs’ta Taksim ısrarı

Devrimci ve ilerici güçlerin 1 Mayıs için toplanma noktası olarak belirledikleri Şişli Cami önü ve Taksim çevresi polis ablukasına alındı. Birçok noktada Taksim'e yürümek isteyen gruplara polis saldırdı.

• Foto galeri için tıklayın...

 

Reformist güçler ve sendikalardaki yansımaları İstanbul 1 Mayıs’ı için Bakırköy’ü adres gösterirken aralarında sınıf devrimcilerinin de olduğu devrimci ve ilerici güçler Taksim ısrarını sürdürdü. Taksim yasağına karşı mücadeleyi sürdüren onlarca kişi gözaltına alındı.

Sermaye devleti Taksim korkusu nedeniyle 1 Mayıs öncesinde İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün ara sokakları kapatırken toplanma çağrısının yapıldığı Şişli Cami önü de polis ablukasına alınmıştı. Önceki gece civardaki esnafları gezen polisler dükkanlarını kapatmaları ve wifi erişimlerini engellemeleri yönünde baskı yaptı.

Sabah erken saatlerde pankart açarak sloganlarla Taksim Meydanı’na giren İnşaat İşçileri Sendikası üyesi 3 işçi gözaltına alındı.

Okmeydanı’nın giriş-çıkışlarını ablukaya alan polis Perpa civarına da yığınak yaparken sabah erken saatlerde Şişli Cami civarına giden 4 kişi gözaltına alındı.

Divan Otel önünde kısa bir yürüyüşle gelen Halkevi üyeleri, burada kısa bir açıklama yaptı. Polis saldırısına uğrayan grup daha sonra Bakırköy’deki mitinge geçti.

İlerleyen saatlerde Şişli Cami’den Taksim’e kadar çok sayıda kişi, gruplar halinde ve tekil halde toplanırken cami çevresindekilere GBT yapıldı.

Bomonti’de toplu olarak yürüyenlere saldıran polisler çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Dolapdere Caddesi'nde "Yaşasın 1 Mayıs yaşasın sosyalizm" yazılı pankart açarak Taksim'e yürümek isteyen BDSP'lilere polis saldırdı. Uğur Acar, Dilbirin Acar ve Onur Eyidoğan adlı BDSP'liler gözaltına alınarak Karaköy Karakolu'na götürüldü.

İstiklal Caddesi'nde kafelere baskın yapan polisler 4 ESP'liyi gözaltına aldı. SODAP üyesi Mehmet Çatal adlı bir genç de meydan çevresinde pankart açtığı için gözaltına alındı.

Beşiktaş’ta buluşarak Taksim’e yürümek isteyen HKP’lilere, Feriköy’de ise Halk Cepheliler’e saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Anadolu Yakası'ndan gelen BDSP'liler toplanma yeri olan Şişli Cami'ye gelmeden Adliye Caddesi'nde polisin saldırısına uğradılar. Pankart açan BDSP'liler saldırının ardınadan ara sokaklara çekildiler. Ardından Şişli’de gerçekleştirilen polis saldırısında 2 BDSP’li ve 2 DLB’li gözaltına alındı.

İnşaat-İş Sendikası’nın da aralarında bulunduğu devrimci ilerici güçler yaklaşık 200 kişilik kitleyle Zincirlikuyu civarında toplanarak yürüyüşe geçti. Mecidiyeköy civarında polis saldırısıyla karşılaşan kitle taş ve hava fişeklerle saldırıya karşılık verdi.

Pankart açarak yendien Şişli Cami önüne doğru yürüyüşe geçen BDSP’lilere saldıran polis 10’a yakın BDSP’li ve DGB’liyi gözaltına aldı.

Şişli eski adliye tarafında Eğitim-İş üyelerine polis saldırdı. Tazyikli su ve biber gazıyla yapılan saldırının ardından ara sokaklara çekilen Eğitim-İş üyeleri, tekrar toplanıp basın açıklaması yaptıktan sonra dağıldı.

BDSP, DEV TEKSTİL ve Mücadele Birliği Talimhane tarafında pankart açarak Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Ajitasyonlarla devletin 1 Mayıs yasağını, işçi ve emekçilere dönük saldırılarını teşhir eden kitleye polis saldırdı.

Saldırıda, Okan Karaçam, Fatoş Aydın ve adını öğrenemediğimiz biriyle üç BDSP'li ve DEV TEKSTİL yönetiminden Engin Yılgın, Ali Yusuf Gülseven ve Dilek Türker gözaltına alındı.

Gözaltının ardından polis çevredekilere ve kafelere oturanlara kimlik kontrolü yapmaya başladı. Basını da engellemeye çalışan polis, Kızıl Bayrak muhabiri Ersin Özdemir'i gözaltına almakla tehdit etti.

1 Mayıs tişörtleriyle Bekar Sokak’tan İstiklal Caddesi’ne giren 3 DGB’li polis saldırısıyla gözlatına alındı.

Sabah saatlerinde Dolapdere’de gözaltına alınan BDSP’liler öğlen saatlerinde serbest bırakılırken uzun süre gözaltında bekletilenler işkenceden geçirilerek nezarete atılırken tekrar otobüslere getirildiler. Bir süre sonra, İstiklal Caddesi’nde gözaltına alınan DGB-DLB’liler de serbest bırakıldı.

Saatler boyu çeşitli noktalarda toplanan devrimci, ilerici güçler keyfi yasak karşısında Taksim’i kazanmak için mücadeleyi sürdürürken çok sayıda gözaltının ardından eylemler sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul