Sınıf devrimcilerinden İstanbul’da referandum çalışmaları

İstanbul’da sınıf devrimcileri Kadıköy, Sarıgazi, Ümraniye, Avcılar, Esenyurt ve Yenibosna’da referandum gündemli faaliyetlerini sürdürdü.

Yenibosna

Esenyurt-Avcılar

Esenyurt-Avcılar

Esenyurt-Avcılar

Yenibosna

Kadıköy

Esenyurt

Esenyurt-Avcılar

Esenyurt’ta sınıf devrimcileri pazarlarda, kahvelerde ve mahallelerde bildiri dağıtımlarıyla ve gazete satışlarıyla referandum çağrılarını emekçilere taşımaya devam ediyor. “Faşist tek adam diktasına da, ücretli kölelik düzenine de HAYIR!” şiarlı BDSP bildirileri Cumartesi günü Örnek Mahallesi pazarında devam etti. Öncesinde mahalledeki kahvelerde de bildirilerin emekçilere ulaştırıldığı faaliyette Kızıl Bayrak gazete satışı da yapıldı.

Bugün de Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde faaliyetlerini sürdüren sınıf devrimcileri, mahalledeki birçok kahvede bildirileri ve Kızıl Bayrak gazetesini emekçilere ulaştırdı. Kahve dağıtımlarının yanı sıra kapı dağıtımları da yapıldı. Yağmur altında gerçekleşen faaliyette son olarak Pazar pazarında bildiri dağıtımı yapıldı.

Faaliyet boyunca ‘Hayır’ çalışması yürütenlere teşekkürlerini ifade eden emekçiler olurken ‘Hayır’ bildirilerine ilginin yoğun olduğu gözlemlendi. Birçok emekçi, belirgin bir şekilde referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacakların sayısının daha fazla olacağını, geçen seçimlere kıyasla bunu rahatlıkla söyleyebileceklerini ifade ettiler.

Öte yandan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL), sendika merkezinin bulunduğu Esenyurt’ta işçi ve emekçilere seslenerek ‘Hayır’ çağrılarını sürdürdü. Balikyolu Köprüsü, Yeşilkent ve Yeşilcami bölgelerinde, iş yeri servis noktalarına ve işçi ve emekçilerin kullandığı yaya geçiş noktalarına yazılamalar yapıldı.

Yenibosna

Yenibosna’da bildiri dağıtımı geçekleştiren sınıf devrimcileri işçi ve emekçileri mücadeleye ve örgütlenmeye çağırdı. Yenibosna Zafer Mahallesi’nde kurulan pazarın girişinde bir araya gelen BDSP’liler burada bildiri dağıtımına başladılar. Bir müddet cadde üzerinde ajitasyon konuşmaları eşliğinde referandum bildirileri ve Kızıl Bayak gazetesi emekçilere ulaştırıldı. Ardından pazara girilerek burada konuşmalar eşliğinde faaliyete devam edildi. Gerici-faşistlerin defalarca provokasyon girişiminde bulunmasına rağmen BDSP’liler soğukkanlılıklarını koruyarak faaliyetlerini sürdürdüler.

Pazarın ardından sokak sokak dolaşılarak bildiri dağıtımlarına devam edildi. Sokaklar dolaşılırken kahvelere de girilerek konuşmalar eşliğinde referandum üzerine konuşmalar yapılarak bildiriler emekçilere ulaştırıldı.

Kadıköy

Sabah saatlerinde “Faşist tek adam diktasına da ücretli kölelik düzenine de HAYIR!” şiarlı afişler Kadıköy’de Halitağa Caddesi başta olmak üzere Osmanağa ve Yeldeğirmeni mahallelerinde yapıldı. Ardından Bahariye Caddesi’nde ajitasyonlarla Kızıl Bayrak’ın bu haftaki sayısı ve “Tek adam diktasına da ücretli kölelik düzenine de HAYIR” şiarlı BDSP bildirileri dağıtıldı.

Ümraniye-Sarıgazi

Ümraniye’den sınıf devrimcileri referandum çağrısını işçi ve emekçilere ulaştırmaya devam etti. BDSP’nin referandum bildirileri başta İMES A Kapısı olmak üzere tekstil ve metal fabrikalarından işçilere ulaştırıldı. Ayrıca Sarıgazi Cumartesi pazarında da bildiri dağıtımı yapıldı.

Kızıl Bayrak / Esenyurt-Küçükçekmece-Ümraniye-Kadıköy