Sermaye düzeni; yolsuzluk, rüşvet, soygun demektir

ABD’de görülen Zarrab davasından yansıyan ayrıntılar, Türk sermaye devletinin şefi Erdoğan ile Zarrab arasındaki kirli işbirliğine ve AKP gericiliğinin içerisinde yüzdüğü yolsuzluk bataklığına dair yeni veriler sunuyor.

AKP-Cemaat kapışması ile gündeme gelen 17-21 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları, sermaye devletinin ne denli çürüdüğünü gözler önüne sermiş, kapitalist sistemin bütünüyle soygun ve rant üzerine kurulu olduğunu bir kez daha göstermişti.

Gerici kapışma sonucu ortaya saçılan pislikler, devletin en tepesinde yer alan Tayyip Erdoğan ve ailesinin soygun çetesi gibi çalıştığını, bir dizi bakanın ise rant, rüşvet ve yolsuzluk işlerine karıştığını ortaya koymuştu.

Zarrab davasından yansıyanlar

17-21 Aralık operasyonlarında ismi geçen ve geçtiğimiz günlerde Amerika'da yolsuzluk ve rüşvet suçundan tutuklanarak cezaevine konan Rıza Zarrab hakkında açılan davadan yansıyan ayrıntılar, Türk sermaye devletinin ve AKP gericiliğinin içerisinde yüzdüğü yolsuzluk bataklığına dair yeni veriler sunuyor.

Son olarak Zarrab'ın avukatlarının, müvekkillerinin kefaletle salıverilmesi için mahkemeye sunduğu dilekçede Rıza Zarrab'ın Erdoğan ailesine yüklü miktarlarda para aktardığını gösteren bilgilerin yer aldığı basına yansıdı. Zarrab’ın avukatları mahkemeye yaptıkları kefalet başvurusunda 50 milyon dolar ödemeyi teklif ederken, müvekkillerinin "iyi bir aile babası" ve "hayırsever bir işadamı" olduğunu kanıtlamak için de mahkemeye yeni ek belgeler sundu. Söz konusu belgeler Zarrab'ın Emine Erdoğan'ın kurduğu TOGEM-DER'e (Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne) 2 milyon 401 bin dolar bağış yaptığını ortaya çıkardı.

Zarrab’ın yaptığı bağışlarda en yüklü miktarın Emine Erdoğan tarafından 2012 yılında kurulan bir yardım derneğine yapıldığı resmi evrak ve dekontlarla gösteriliyor. 2013 yılından itibaren Zarrab tarafından yapılan bağışların birçoğu sahip olduğu şirketler Volgam Gıda ve Royal Denizcilik aracılığıyla gerçekleşmiş.

Kayıtlara göre Zarrab’ın, aralarında Eğitim Bakanlığı'nın da bulunduğu kişi, kurum ve derneklere yaptığı bağışların toplamı ise 10 milyon 200 bin lira.

“Hayırsever” Zarrab'ın adı destekçiler listesinde yok!

TOGEM-DER’in internet sitesinde yayınlanan bağış ve destekçilerin listesinde birçok tanınmış ismin yer almasına karşın en fazla bağış yapan “hayırsever” Zarrab’ın adının geçmemesi ise dikkat çekiyor. TOGEMDER, Zarrab’ın bağışlarıyla yapılan birçok okulda, “Hayırsever işadamı Reza Zarrab tarafından yaptırılmıştır ve eğitime kazandırılmıştır” teşekkür levhaları yer alırken, kurumun internet sitesinden Rıza Zarrab'ın isminin kaldırılması, aktarılan paraların Erdoğan ve ailesi tarafından sıfırlandığını akıllara getiriyor.