MİT TIR’larında füze ve roket vardı!

MİT’in Suriye sınırında yakalanan TIR’larına ilişkin tutanaklar açıklanarak taşınan silahların füze, roket ve bomba gibi ağır silahlar olduğu teyit edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek Adana'da durdurulan 3 TIR’a ilişkin tutanakları açıkladı.

TIR’lara ilişkin verilen bilgide “Birinci TIR’da birinci sandığı açmışlar 25-30 adet füze ve roket. 15 sandıkta yaklaşık 300'e yakın 450'ye yakın bomba atar mühimmat. İkinci sandıkta 20-25 adet füze roket” dendi.

19 Ocak'ta Adana'da gerici çetelere silah nakliye ihbarıyla durdurulan TIR’ların MİT’e ait olduğu ve MİT ajanları eskortunda götürüldüğü açığa çıkmıştı. Soruşturma kısa sürede kapatılırken bugün Bülent Tezcan tutanakları açıklayarak gizlenen bilgileri teşhir etti.

 

Füze, top mermisi ve roket

TIR’larda 3, 3, 2 metre ebatlarında 2’şer saç sandık bulunurken bu 6 sandıktan ilk açılanda 25-30 adet füze ve roket bulundu. Ayrıca bulunanlar şöyle sıralandı: “30, 50 milimetre ebatlı füze ve roket hassas tapaları. 40, 30, 15 santimetre ebatlı yaklaşık 15 ahşap sandık içerisinde her sandıkta 24 civarında bomba atar mühimmat yani 15 sandıkta yaklaşık 300'e yakın 450'ye yakın bomba atar mühimmat.”

İkinci sandıkta arama önüne engel çıkarıldığı için yüzeysel arama yapıldığı, bu nedenle sayıların tahmini olduğu belirtildi. 2. sandıkta 20-25 adet füze roket, içeriği bilinmeyen 40, 30,15 santimetre ebatlarındaki ahşap sandık bulunuyor. 25-30 adet ahşap sandık içindeyse 60 milimetre çapında havan mühimmatlarının bulunduğu ve 5-6 çuval içinde de uçaksavar mühimmatı olduğu aktarıldı. Ayrıca aynı TIR’da 90-100 adet top mermisi de çıktı.

3. TIR’da hiç arama yapılamadığı belirtilen toplantıda buradaki sandıklarda çap ve miktarı tespit edilemeyen gelişigüzel konulmuş mühimmatlar olduğunun yazıldığı söylendi.

 

TIR’lara yükleme Ankara’da yabancı uçaktan

Tutanaklarla birlikte aktarılan bir diğer bilgiyse bu TIR’ların Ankara'da Esenboğa Havaalanı'ndan yüklendiği oldu. Açıklamada yüklemenin kaynağına ilişkin şunlar ifade edildi: “19 Ocak günü sabaha karşı saat 02.30'da Esenboğa Havaalanı’ndan yükleniyor ve yabancı uyruklu bir uçaktan yükleniyor. Ve yine şoförün beyanına göre tırlar Reyhanlı'ya götürülüyor. Reyhanlı'da sınıra kadar şoförler götürüyor. Sınırdan sonra şoförler tırları MİT elemanlarına teslim ettiklerini ifade ediyorlar. MİT elemanları sınırdan geçirip Suriye'ye El Kaide ya da IŞİD militanlarına teslim edip silahları geliyor. Şoförler bunu daha önce de birkaç kez yaptıklarını söylüyorlar.”

Sermaye hükümetinin TIR’ların ilk yakalandığı andan itibaren örtbas etmeye çalıştığı, soruşturmayı kapatarak yok saydığı bilgiler tutanaklarla somutlanmış oldu. Gerici çetelere zaten destek verilmesi gerektiğini savunan, emperyalistlerin hizmetinde bu görevi üstlenen AKP, MİT eliyle ağır silahlar aktararak katliamlara da ortak oldu.