MİT TIR’ları soruşturmasında 17 askere tutuklama

Adana ve Hatay'da Ocak 2014'te gerici çetelere ulaştırılmak üzere yola çıkan Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 32 muvazzaf askerden 17'si tutuklandı.

19 Ocak 2014’te Adana ve Hatay’da gerici çetelere silah nakliye ihbarıyla durdurulan TIR’ların MİT’e ait olduğu ve MİT ajanları eskortunda götürüldüğü açığa çıkmıştı. Soruşturma kısa sürede kapatılırken kısa süre sonra MİT’e ait TIR’larda gerici çetelere götürülmek üzere silah taşındığı ortaya çıkmıştı.

TIR’lara ilişkin soruşturmayı yürüten Adana Savcısı Aziz Takcı, Adana operasyonu sırasında TIR’larda arama yapılmaması için dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un Başbakan Tayyip Erdoğan’dan “Bu araçlar MİT’e ait, biz görevlendirdik. Bu konuda yasa çıkaracağız. Hiçbir işlem yapılmadan araçlar bırakılsın” mesajını ilettiğini aktarmıştı.

Sermaye hükümeti AKP’nin şefleri, bölge halklarına yönelik savaş ve saldırganlık çizgisinde gerici çetelere sağladıkları silah desteğini uzun süre inkar etmişlerdi. MİT TIR’larının durdurulmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, TIR’lar için “Suriye’deki kardeşlerimize yardıma giden MİT tırlarına operasyon yaptı.” demişti.

 

17 askere tutuklama

Soruşturma kapsamında son olarak, gözaltına alınan ve aralarında bir binbaşının da bulunduğu 34 muvazzaf askerden 32'si dün sabah tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği,  32 askerin ifade alma işlemini bu sabah tamamladı.

17 asker "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme 10 askerin ise "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklama tedbirine hükmedilmediği takdirde mağdur olacağı gerekçesiyle tutuklama talebini reddetti.