“MİT TIR’ları davası”nda savcı mütalaasını açıkladı

“MİT TIR’ları davası”nda mütalaasını açıklayan savcı Evliya Çalışkan, ”Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında “devletin güvenliği için gizli kalması gereken bilgileri temin edip açıklama” iddiasıyla 31 yıl; gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında ise söz konusu bilgileri “açıkladığı” iddiasıyla 10 yıl hapis istedi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün “MİT TIR'ları” haberleri bahanesiyle yargılandıkları davada mütalaasını açıklayan savcı, Can Dündar için 31 yıl, Erdem Gül için ise 10 yıl hapis isteminde bulundu.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları davanın 22 Nisan’daki son duruşmasında savcı Evliya Çalışkan mütalaasını duyurmak için süre istemişti. Bunun ardından 6 Mayıs’a ertelenen davada son olarak savcı mütalaasını açıkladı.

Mütalaada Can Dündar hakkında “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak” suçlamasıyla 10 yıldan 31 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebinde bulunuldu.

Erdem Gül için ise “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlaması ile 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Davanın bir sonraki duruşması 6 Mayıs’ta görülecek.