Kayseri’de 1 Mayıs’a önce faşistler sonra polis saldırdı

Kayseri 1 Mayıs’ının bittiği sıralarda dağılan kitleye devletin güdümündeki faşist çeteler ve polis ortaklaşa saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 11 kişi hafif yaralandı.

İşçi ve emekçiler Kayseri’de de 1 Mayıs mitingi gerçekleştirdi. BDSP ve DGB’lilerin de coşkulu bir şekilde katıldığı mitingin ardından ise devletin güdümündeki faşist çeteler ve kolluk güçleri ilerici, devrimci güçlere saldırdı.

Mimar Sinan Parkı’nda 1 Mayıs mitingi

Kentin farklı noktalarından işçi ve emekçiler, saat 16.00’da Mimar Sinan Parkı’nda başlayan 1 Mayıs mitingine katıldı. BDSP 1 Mayıs alanına yürümeden önce eski adliye önünde tek devrimci kortej olarak toplandı. Sloganlar eşliğinde yaklaşık yarım saatlik yürüyüşten sonra Mimar Sinan Parkı’na varıldı.

EMEK partisi, yoğun burçtan yürüyerek mimar Sinan parkına gelirken KESK bileşenleri Sivas caddesinden miting alanına doğru yürüyüşe geçti. DİSK Bölge Temsilciliği önünde toplanan işçiler de yürüyüş kolu oluşturarak saat 15.00’te toplanma noktasına vardılar. Türk-İş’ten sadece TÜMTİS Kayseri Temsilciliği 1 Mayıs’a katıldı. HAGED (Halkçı Gençlik Derneği) en kitlesel gençlik korteji olarak dernek binası önünden miting alanına yürüdü. Birleşik Haziran Hareketi de alandaydı. Ayrıca HDP alanda yerini aldı. CHP parti binası önünden mitingin yapılacağı mimar Sinan parkına yürüdü.

En kitlesel kortej olarak Eğitim Sen dikkat çekti. Miting alanında ilk konuşmayı DİSK Bölge Başkanı Cumali Sağlam yaptı. Kıdem tazminatının gasp edilmesine, kiralık işçiliğe karşı tepkisine ortaya koydu. Cumali Sağlam konuşmasında halkların düşmanlaştırılması politikalarına tepki göstererek “Bize gerekli olan işçilerin birliği halkların kardeşliğidir” dedi. Taksim’in işçilere kapatılmasına tepki gösteren Sağlam, “Taksim bir mayıs alanıdır, mutlaka kazanılacaktır" ifadelerini kullandı.

Sağlam'ın ardından KESK Dönem Sözcüsü Ulaş Apaydın söz aldı. Aydın konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kamu hizmetlerinin piyasalaşmasına izin vermeyeceğiz, halkların düşmanlaştırılması politikalarına göğüs gereceğiz. Bize gerekli olan en önemli şey saldırılara karşı birliğimizi güçlendirmektir. Halkların kardeşliği mücadelesini büyütmektir. AKP karanlığına geçit vermemektir.” Programın son bölümünde Kayseri’de bir müzik grubu kısa bir dinleti sundu.

Faşistler ve polis art arda saldırdı

1 Mayıs mitingine katılan kitlenin dağıldığı sırada faşist çeteler BDSP’lilere saldırdı. Saldırıda iki kişi yaralanırken saldırı geri püskürtüldü.

Faşist saldırıyı bahane eden polis ise faşist çetelerin saldırısını izlemekle yetinirken, saldırının hemen ardından biber gazlarıyla ilerici, devrimci güçlere saldırdı.

Faşist çetelerin; BDSP’lilerin yanı sıra, DİSK ile birlikte mitinge katılan işçilere, EMEP’e ve sonrasında HDP binasına da saldırmaya kalktıkları öğrenilirken, HDP’liler tarafından geri püskürtüldüğü bildirildi.

Faşistlerin ve polisin işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği saldırılarda 11 kişi yaralandı.

Kızıl Bayrak / Kayseri