Irak Başbakanı’ndan Başika uyarısı

Irak Başbakanı, “Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinden çekilmemesi halinde, Irak-Türkiye ilişkilerinin bir adım bile ilerleyemeyeceğini” söyledi.

Türkiye ile Irak arasında geçtiğimiz günlerde yapılan görüşmelerin ardından, Başika konusu üzerinden önceki dönemde ortaya çıkan krizin geride bırakılacağına dair taraflar açıklamalar yapmıştı.

Son olarak Irak devlet televizyonuna konuşan Irak Başbakanı, “Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinden çekilmemesi halinde, Irak-Türkiye ilişkilerinin bir adım bile ilerleyemeyeceğini” söyledi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye ile Irak heyetleri arasında yapılan görüşme ardından yayınlanan ortak bildiride Türk sermaye devletinin Başika’dan çekilmesine ilişkin şu ifadeler yer almıştı:

“İki taraf, Başika Kampı'nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı. Irak tarafı, Başika kampı hususundaki tutumunun sabit olduğunu belirterek, Türk tarafının kuvvetlerini çekmeye yönelik süreci başlatması ve bu meselenin sona erdirilmesi gerekliliğini vurguladı. Türk tarafı, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu yineledi.”