İHD 1 Mayıs raporunu açıkladı

İHD İstanbul Şubesi, 1 Mayıs'a dair raporunu açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 1 Mayıs'ta Bakırköy ve Taksim'de yaşanan hak ihlalleri ile ilgili olarak hazırladığı açıkladı. Rapor bugün İHD İstanbul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla paylaşılırken, İHD avukatlarından Zeynep Ceren Boztoprak kısa bir konuşma yaparak raporun İHD'li gözlemciler ve basından derlenen verilerle oluşturulduğunu söyledi. Boztoprak'ın konuşmasının ardından raporu İHD'li Mesut Çakan okudu.

“Yüzlerce gözaltı, beş tutuklama, bir ölüm”

Raporda bazı kentlerdeki 1 Mayıs eylemlerinin “güvenlik” gerekçesiyle iptal edilmesine dikkat çekilerek İstanbul'da da 231 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Raporun devamında Taksim'de yaşanan gözaltılar sıralanarak Tarlabaşı'nda TOMA'nın ezerek katlettiği Nail Mavuş hatırlatıldı. Ayrıca Orhan Toprak, Esin Toprak, Mustafa Demirbağken, Nebi Gümüş ve İsmail Çiftçi isimli kişilerin eylemler sırasında gözaltına alınarak ertesi gün “yasadışı örgü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklandığı söylendi.

Raporun devamında yaşanan polis saldırılarında bir kişinin gözünden gaz fişeği ile vurulduğu, Okmeydanı'nda bir eve atılan gaz bombası sonucu evde hasar oluştuğu da ifade edildi.

Bakırköy'de ise pek çok kişinin sarı-kırmızı-yeşil puşi taktıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilen raporda, alana sokulmak istenen kimi pankartlara polisin el koymasına dikkat çekildi. Bakırköy'deki HDP kortejinin alan girişi sırasında polisin gaz bombası ile saldırdığı da raporda yer aldı.

Raporun okunmasının ardından basın toplantısı sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul