Hasta tutsak Sibel Çapraz için tahliye kararı

Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta tutsak Sibel Çapraz, hakkında açılan davanın bugün görülen duruşmasında tahliye edildi.

Hakkari Yüksekova’da 27 Kasım 2015 tarihinde, devlet saldırılarının protesto edildiği eylem sırasında vurulup tutuklanan Sibel Çapraz’ın bugün görülen duruşmasında tahliye kararı çıktı.

Sibel Çapraz hakkında “örgüt üyeliği” ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddialarıyla Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davada 4. duruşma bugün görüldü.

Avukatların yazılı savunmalarının ardından mahkeme heyeti Sibel Çapraz’ın hastalığını ve tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliye edilmesine hükmetti.

Sermaye devleti Çapraz’ı ölüme terk ediyordu

Yüksekova'daki saldırıda ağır yaralanan Sibel Çapraz, hastanede 15 ameliyat geçirdikten sonra tedavisi devam ederken “örgüt üyeliği” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddialarıyla tutuklanmıştı. Bakırköy Cezaevi'nde tutuklu bulunan Sibel Çapraz, öncesinde de doktor raporlarına ve tedavi görmesinin gerekliliğine rağmen serbest bırakılmamış, sürgün sevk saldırısına da maruz kalmıştı.