Eski özel timciler zabıta yapılıp silahlandırılıyor

Esenyurt Belediyesi, zabıta olarak istihdam ettiği eski özel timci ve askeri personeli silahlandırıyor.

AKP iktidarının “alperen” dediği esnafı ve tabanındaki dinci örgütlenmeleri silahlandırdığına ilişkin söylemler son dönemde sıklıkla dile getirilirken, AKP’li Esenyurt Belediyesi’nde kirli savaşta yer almış eski özel timcilerin ve askeri personelin zabıta olarak istihdam edildiği ve silahlandırılacağı öğrenildi.

BirGün gazetesinden Erk Acarer’in haberine göre, Esenyurt Belediyesi, 6 Şubat’ta yaptığı meclis toplantısında, zabıtaların silahlandırılması kararı aldı. Bütçe Komisyon raporunda belediyeye alınması planlanan silahların niteliği ve sayısı da belli oldu. Komisyon raporunda şu ifadeler yer aldı: “Belediyemiz bünyesinde bulunan hizmet alanları ile bu alanlardan faydalanan halkın güvenliğinin sağlanması maksadıyla, silahlı özel güvenlik kimlik kartı olan personel tarafından kullanılmak üzere kurumumuzca 20 adet 9x19 mm Calibre tabanca alınması hususundaki talep komisyonumuzca uygun görülmüştür…”

Kobanê direnişi döneminde ilçede yapılan eylemlerde, sermaye devletinin tutumuna tepki olarak belediye binasının taşlanması belediye meclisinin zabıtaların silahlandırılması kararına dayanak yapıldı.

Öte yandan, konuyla ilgili tartışmalar, sermaye devletinin kiralık katillerini belediye bünyesinde istihdam ettiğini de ortaya çıkartı. Zabıtaların silahlandırılmasına karşı çıkan CHP’li meclis üyeleriyle yapılan tartışmalarda, AKP’liler Kürdistan’daki kirli savaşta yer alan eski özel timcilerin ve askeri personelin zabıta olarak çalıştırıldığını söyledi. AKP Başkan Yardımcısı Emin Bakmazoğlu ve Grup Sözcüsü Mustafa Akboğa, silahların kime verileceği tartışmaları sırasında “Zaten biz bu silahları daha önce Güneydoğu’da Özel Tim ya da askeri personel olarak görev yapmış ancak istifa edip belediye girmiş zabıta ve memurlara vereceğiz” dedi.