Edremit’te 1 Mayıs coşkusu

1 Mayıs'ta Edremit'te yüzlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı. Edremit’te bu yılki 1 Mayıs HDP’nin katılımı bahane edilerek iki ayrı yerde kutlandı. CHP’li belediyenin de tüm olanaklarını kullanarak farklı saatte ve farklı yerde kutlama yaparak güçleri bölmesine rağmen KESK ve DİSK’in de içinde olduğu Emek ve Demokrasi Platformu’nun örgütlediği 1 Mayıs’a katılım yüksekti.

Edremit Vergi Dairesi önünde saat 10.00’da toplanan kitle kortejler oluşturarak Şehit Hamdibey Meydanı’na doğru sloganlarla yürüyüşe geçti.

DİSK-Emekli Sen Edremit, Burhaniye, Altınoluk, Küçükkuyu temsilcilikleri, Eğitim Sen, SES, BES, Birleşik Haziran Hareketi, EMEP, HDP, Dev-Lis, PSAKD kortejleriyle alanda yerlerini aldılar.

Miting 1 Mayıs şehitleri şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından örgütleyici kurumlar adına konuşmalar yapıldı. DİSK adına Emekli Sen Edremit Temsilcisi Özden Demirel, 1 Mayıs’ın özüne ve anlamına değinen, devrim ve sosyalizme vurgu yapan konuşmasıyla kitleyi örgütlü mücadeleye çağırdı. BES ve SES temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda da güncel saldırılara karşı birleşmenin önemine değinildi.

Eğitim emekçileri tarafından okunan şiirlerin ardından kürsü marşlar ve türkülerini söylemek üzere ozana bırakıldı. 10 yaşındaki bir çocuk da gitarıyla ve şarkılarıyla kürsüde yer alarak çocuk tecavüzcülerine, tacizlere karşı farkındalık oluşturdu. Hep beraber söylenen türküler, marşlar ve çekilen halaylar ile miting sona erdi.

Mitinge yaklaşık 800 kişi katıldı.