Devlet terörü “terör” demagojisi yapıyor

‘Evet’leri çoğaltmak gibi sefil çıkarları adına başvurdukları bu yollarla Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini “terör” yaftaları ile boğamayacaklar.

AKP iktidarı “demokrasi”den dem vurmaya devam ederken Türkiye topraklarında uyguladığı yasakçı politikaları sınırlar aştı. Almanya’da gerçekleşen Newroz’a tahammül edemeyen AKP iktidarının şefi ve sözcüleri Kürt halkının kazanımlarına saldırarak “terör” demagojisine başvurmaktan geri kalmadı. Oy avcılığına da soyunan AKP iktidarı mağdur edebiyatını tekrarladı.

“Artık temel hak ve özgürlüklere saldırmakta özgürüz!”

Milliyetçilik temelinde referandumda oy devşirmek hesaplarıyla tırmandırdığı Almanya ve Hollanda geriliminde AKP iktidarı, son olarak Kürt halkının kazanımlarına da saldırdı. Newroz’un yasaklandığı, Newroz öncesi yüzlerce gözaltının yapıldığı bugün AKP iktidarı Almanya’da gerçekleşen ve 30 binin kişinin katılarak taleplerini haykırdığı Newroz’u siyasal rant malzemesi olarak dillerine doladı. AKP’nin şefi Erdoğan “vatanı imanla seven nesiller yetiştirdiğini belirttiği” İlim Yayma Vakfı’nın Genel Kurulu’nda konuştu. “Özgürlük atmosferini yakalamak için ne bedeler ödedik” diyen Erdoğan artık kendi iktidarı için sağlamış olduğu “özgürlük”le temel hak ve özgürlüklere olan tahammülsüzlüğünü sergiledi. ’Hayır’ diyenleri hedef tahtasına çaktı.

“Kandil’deki hayır diyorsa, onlarla hareket edilir mi?”

Konuşmasında “Avrupa'da, oralara giden bakan arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Ama PKK'ya miting için izin veriyorlar. Niye? PKK'yı, FETÖ'cüleri konuşturuyorlar. Türkiye'den Barolar Birliği Başkanı oraya gidiyor, terör örgütü uzantılarıyla toplantılar yapıyor. Sözde hukukçu, sözde profesör. Demek ki istikamet üzereyiz. Kandil'deki hayır diyorsa, onlarla hareket edilir mi? İmralı'daki ülkemizdeki katiller değil mi? Bunlarla hareket etmek düşündürücü değil mi?” dedi. Referandum gündemiyle beraber ‘Hayır’ diyenleri bir kez daha hedef göstererek ucuz demagojilere başvurdu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ise “Bu hasmane tutumu ifade ve toplantı hürriyetiyle açıklamaya çalışanları ciddiyete davet ediyoruz. Türk milletinin seçilmiş temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşmasının tehlikeli olduğunu iddia edip, teröristlere meşru aktör muamelesi yapmanın izahı mümkün değildir. Yapılanlar açıkça teröre destek olmaktır” diyerek şefinin izinden gitti.

Ciddiyetsiz ciddiler!

AKP iktidarının ucuz demagojileri ilk defa gündeme gelmiyor elbette. Burjuva siyasetinin yalan ve demagoji üzerine kurulu olduğu kapitalist sistemde, AKP iktidarı da bu yola fazlasıyla başvuruyor. Ancak ‘Evet’leri çoğaltmak gibi sefil çıkarları adına başvurdukları bu yollarla Kürt halkının haklı ve meşru taleplerini “terör” yaftaları ile boğamayacaklar. AKP iktidarının tarihe kendileri adına kara bir sayfa eklemekten başka  yaptıkları herhangi bir ciddi iş yoktur.