“Akademi susturulamaz, geri döneceğiz!”

Son KHK’larla Ege Üniversitesi’nde akademisyenlerin ve emekçilerin ihraç edilmesi protesto edildi.

6 Ocak 2017 tarihli 679 sayılı KHK ile İzmir Ege Üniversitesi'nde Eğitim Sen üyesi 7, TTB ve SES üyesi 2 akademisyen ve farklı hastanelerde görevli SES üyesi 2 emekçinin keyfi olarak kamu görevinden çıkarılması bugün yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

SES İzmir Şubesi, Eğitim Sen 3 No’lu Şube, Türk Tabipler Birliği tarafında yapılan eylemde, “Akademi susturulamaz geri döneceğiz” denildi. Ege Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi Poliklinikler önünde gerçekleşen eylemde, “Akademi susturulamaz geri döneceğiz” pankartı açıldı.

“OHAL keyfi baskılara hizmet ediyor”

Ortak basın metnini okuyan SES Başkanı Rukiye Çakır, ihraçların yanı sıra Ege Üniversitesi'nde SES ve TTB üyesi bir asistanın da açığa alındığını söyledi. OHAL’in, Türkiye'de hukukun yok edilmesine, demokrasinin bitirilmesine, muhalif her kesimin susturulmasına hizmet ettiğinin altını çizdi. Çakır, 6 Ocak tarihli KHK’lar ile demokratik kitle örgütlerinin ve muhalif medyanın susturulmaya çalışıldığını, muhalif kimlikleri ile bilinen Türkiye'nin aydın insanlarının işlerinden edildiğini ve ortada maddi hiçbir delil yokken, hukuk ve demokrasinin ayaklar altına alındığını dile getirdi. İhraç edilen akademisyenlerin “barış” taleplerini savunduklarını belirten Çakır, bir kez daha akademisyenlerin yanında olduklarını vurguladı. Akademinin, KHK’lara sığmayacağını belirten Çakır, ihraç edilen emekçilerin ve akademisyenlerin geri döneceğini ifade etti.

“Rektörlük akademik özgürlükleri ihlal ediyor”

Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nün tavrının akıllardan çıkmayacağını söyleyen Çakır şunları aktardı: “6 Ocak KHK’sı sonrasında hafta sonu hocalarımızın kapılarının kilitlerinin hukuksuz bir şekilde değiştirilmesi, bu süreçte ve öncesinde hocalarımızla, sendikalarla, demokratik kitle örgütleri ile diyalog yolunu seçmemesi akıllardan çıkmayacaktır. İhraç edilen akademisyenler arasında olmayan barış imzacısı hocalarımızın da kapılarının kilitlerinin değiştirilmesi, haklarındaki soruşturma bahane edilerek 6 Ocak sonrasında apar topar açığa alınmaları akıllardan çıkmayacaktır. Ege Üniversitesi Rektörlüğü Türkiye akademik özgürlüklerin ihlali tarihine şimdiden geçmiştir.”

Çakır, birlik ve berberlik içerisinde mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak açıklamayı sonlandırdı.

Eylemde, TTB Merkez Konsey Üyesi Funda Obuz ve Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Ümit Akıncı da kısa konuşmalar yaptı.

Eyleme, DGB de destek verdi.

Kızıl Bayrak / İzmir