ABD-Türkiye ilişkileri: Atlantik Konseyi heyeti Türkiye’deydi

Amerikan emperyalizminin dış politika alanında etkinlik gösteren düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi heyeti TÜSİAD’ın yanı sıra AKP şefleriyle görüştü.

ABD ile Türk sermaye devleti arasında son dönemde ilişkiler gerilirken taraflar Trump’ın görevi devralmasıyla birlikte ilişkileri yeni bir düzeyde geliştirme çabasında.

Son olarak ABD emperyalizminin dünya çapındaki politikalarına dair etkinlik yürüten “düşünce kuruluşu” Atlantik Konseyi’nden bir heyetin Türkiye’de görüşmeler gerçekleştirdiği basına yansıdı.

İstanbul’da TÜSİAD ve DEİK’in yanı sıra Türk Amerikan İş Konseyi ile görüşmeler yapan heyet Ankara’da da sermaye devleti şefi T. Erdoğan ile bir araya geldi.

Basında yer alan haberlere göre Erdoğan’ın yanı sıra B. Yıldırım, M. Çavuşoğlu, B. Albayrak ile de görüşen heyette konseyin başkan yardımcısı Damon Wilson, Obama ve Bush dönemlerinde Ortadoğu siyasetinde özel temsilcilik görevi üstlenen Frederic Hof, Bush döneminde Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Obama döneminde görev yapan emekli Ulusal Güvenlik Danışmanı ve eski NATO komutanı James Jones gibi isimler yer aldı.