3 yeni KHK eliyle OHAL saldırıları sürüyor

Yeni KHK’larla 8 bin 323 kişi kamudan tasfiye edildi, 83 dernek kapatıldı, Bakanlar Kurulu’na “vatandaşlıktan çıkarma” yetkisi verildi, polisin internet kullanıcılarının kimliğini tespit etmesi ve veri transferini izlemesi kolaylaştırıldı.

Sermaye devleti, OHAL fırsatıyla hayata geçirdiği saldırılara yenilerini ekledi. Dün gece çıkarılan 3 yeni KHK ile binlerce kişi kamudan ihraç edildi, onlarca dernek kapatıldı. “Vatandaşlıktan çıkarma” uygulamasının yanında, polise internette kimlik bilgisine ulaşma, RTÜK’e lisans iptal etme yetkisi verildi.

8 bin 323 kişi tasfiye edildi

679, 680 ve 681 numaralı KHK'lar kapsamında 8 bin 323 kişi kamudan tasfiye edildi. Tasfiyelerin gerekçesi olarak da "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara üyelik veya irtibat" gösterildi.

83 dernek kapatıldı

Yeni KHK’lar eliyle 83 dernek kapatıldı. Kapatılan dernekler arasında Kayseri İşçi Derneği, İşçi Kültür Sanat Evi Derneği, Ankara Demokratik Haklar Derneği, Diclekent Halk Evi Derneği, İstanbul Kürt Enstitüsü Derneği, Roboski için Adalet Yeryüzü için Barış Derneği ve Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği de bulunuyor.

“Vatandaşlıktan çıkarma”

Öte yandan, Resmi Gazete’de yayınlanan KHK’lar ile “vatandaşlıktan çıkarma” uygulaması getirildi. Karara göre, hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ancak yabancı ülkelerde bulunan kişiler, Resmi Gazete’de yapılan “yurda dön” çağrısına rağmen üç ay boyunca dönmezse Bakanlar Kurulu tarafından “vatandaşlıktan çıkarma” kararı alınabilecek.

Yayın yasağı düzenlemesi ve lisans iptali

680 sayılı kararnameye göre, Basın Kanunu uyarınca yayın yasağı ve kısıtlamalara aykırı yayın yapılması halinde kuruluşun programlarına bir gün durdurulacak. Bir yıl içinde ikinci kez tekrarlanma halinde kuruluşun yayını beş güne kadar, ikinci kez tekrarında on beş güne kadar, üçüncü kez tekrarında yayın lisansının iptaline karar verilecek.

Öte yandan, 680 sayılı KHK ile medya kuruluşlarının lisans başvurularının reddedilmesi de kolaylaştırıldı. Buna göre, RTÜK, milli güvenlik, kamu düzeninin korunması ve kamu yararı gereklerinden bahaneleriyle lisans taleplerini keyfi olarak reddedebilecek.

Polise veri izleme yetkisi

Yeni KHK’lar sayesinde polis hakim kararı olmaksızın internette veri transferini izleyebilecek ve kimlik bilgisine ulaşabilecek. KHK kararlarına Emniyet Genel Müdürünün veya İstihbarat Dairesi Başkanı'nın izniyle yapılan işlemlere, bilişim suçlarıyla sınırlı olmak üzere bilişim suçları ile ilgili daire başkanının izni ile “internet bağlantı adresleriyle internet kaynakları arasındaki veri trafiği ile iletilen verilerin” incelenmesi de eklendi.

KHK’yla gelen düzenlemeler

Dün gece çıkarılan KHK’larda ayrıca şu kararlara yer verildi:

* Şırnak ile Cizre'nin futbol kulüpleri Cizrespor ve Şırnak Belediyespor kapatıldı.

* 60 polisin rütbesi söküldü.

* Özel güvenlik görevlileri silah taşıyabilecek.

* İlköğretim mezunları uzman onbaşı ve uzman çavuş olabilecek.

* İlişiği kesilen korucular, tekrar göreve çağrılabilecek.