DGB’den İÜ’deki saldırı üzerine: Çetelere geçit vermeyeceğiz!

İstanbul Üniversitesi’nde bugün IŞİD katliamlarına ilişkin bildiri dağıtan DGB’liler (Devrimci Gençlik Birliği) dinci çetenin saldırısına uğramıştı. Saldırıya ilişkin açıklama yayınlayan DGB, “Çetelere geçit vermeyeceğiz” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nde bugün IŞİD katliamlarına ilişkin bildiri dağıtan DGB’liler (Devrimci Gençlik Birliği) dinci çetenin saldırısına uğramıştı. Saldırıya ilişkin DGB tarafından açıklama yapıldı.

Dinci çetenin saldırısının anlatıldığı açıklamada, öğrencilerin bir arada durarak çetecilerin saldırısını püskürttüğü belirtildi. Dinci çetelerin saldırılarına geçit verilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

İstanbul Üniversitesi'nde yaşanan dinci saldırı üzerine

 

Bugün İstanbul Üniversitesi'nde “Sorunun bir parçası olanlar, çözümün parçası olamazlar” başlıklı bildiri dağıtımını gerçekleştirdik. Dağıtımın ardından Edebiyat Fakültesi bahçesine gelen IŞİD yanlısı dinci çeteciler, "bu bildiri İslam'a hakarettir" diyerek bir yoldaşımıza saldırdılar. Çevrede bulunan ilerici öğrencilerin desteğiyle çeteciler püskürtüldü. Çevredeki öğrencilerin yoldaşımızı sahiplenmesi üzerine içeri giren sivil polisler ve çevik kuvvet üniversiteyi terk etmek zorunda kaldı.

Bildiride son dönemde artan IŞİD saldırıları ve IŞİD'in İstanbul Üniversitesi'ne yönelik tehdidini teşhir ederek sermaye devletinin de bu katliamlardaki rolüne dikkat çektik. Güvenmemiz gerekenin devletin sözde “güvenlik önlemleri” olmadığını, yaratacağımız örgütlü gücümüz olmalıdır dedik ve saldırıya uğradık.

Ancak bu saldırılar nafiledir! Biz bu katliamcı düzen gerçekliğini anlatmaktan ve karşısında örgütlü mücadelemizi büyütmekten vazgeçmeyeceğiz!

İstanbul Üniversitesi Deniz Gezmişlerin, Taylan Özgürlerin, Turan Emeksizlerin okuludur.

Çetelere geçit vermeyeceğiz!

Devrimci Gençlik Birliği
4 Ocak 2017