Bursa DGB’den iş cinayeti açıklaması

Bursa DGB “Semih Mert'in hayatı fabrika dişlileri arasında kaldı” dedi.

Bursa Devrimci Gençlik Birliği (DGB), Uludağ Üniversitesi öğrencisi Semih Mert’in iş cinayette kurban gitmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Mert’in iş cinayetinde katledildiğini belirten Bursa DGB, “Semih’i aramızdan alan bu düzene öfkeliyiz” dedi.

Bursa DGB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi arkadaşımız Semih Mert’i kaybettik. Çok üzgünüz.

Semih mesleğini daha iyi öğrenmek için ACT Otomotiv fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. Geçtiğimiz Pazar günü ‘iş kazası’ geçirdi. Bu basit bir kaza değildi. Çünkü gerekli güvenlik önlemleri alınmamıştı. Transpaletle punta kaynak makinesi taşınmaya çalışılırken makine Semih’in üstüne düştü. Trafo ile kaynak makinesi arasında kalan Mert, sol göğüs kafesinden darbe aldı, omuriliği 6 yerinden, kafa tası ve boynu kırıldı. 6 günlük yaşam savaşının ardından Semih’i 13 Şubat günü kaybettik.

Semih henüz 24 yaşındaydı. Daha iyi bir mühendis olabilmek için kendi çabasıyla bu fabrikada çalışıyordu. Ama işte ülkemizde gençlerin, insanların hayatları bu kadar ucuz. Çok basit bir güvenlik önlemi alınmadığı için Semih bugün aramızda değil. Semih 2017’nin Ocak ayında ölen 161 işçi kardeşimiz gibi pisi pisine yaşamını yitirdi.

Birçoğumuz belki on binlerce yeni mezun, diplomalı işsiz arasından bir adım öne çıkabilmek için, iş öğrenmek belki de eğitim masraflarını çıkarmak için fabrikalarda, AVM’lerde, kafelerde vb. çalışmak durumda. Niteliksiz, ezberci ve paralı eğitim kıskacında kendi geleceğimizi yaratmak için tırmalıyoruz. Çünkü emekçi çocuklarıyız, bizi bekleyen hazır işler yok, bir yerlerde dayılarımız yok. Sömürü çarklarında daha öğrenciyken eziliyor, güvencesiz çalışmak zorunda kalıyoruz.

Bu yüzden üzgün olduğumuz kadar da öfkeliyiz. Semih’i aramızdan alan bu düzene öfkeliyiz.”