Mısır’da polis terörü durmuyor

Mısır’da polis terörü bir kişiyi katledip bir kişinin de ağır yaralanmasına sebep olurken, kitlelerin öfkesi “Katil polis, katil İçişleri Bakanlığı” sloganlarıyla sokağa taştı.

2011 yılından bu yana devlet terörünün tırmandığı Mısır’da geçtiğimiz aylarda kitlesel eylemlere yönelik uygulanan polis terörünün yanı sıra hastanelerde ve gündelik yaşamın içerisinde polis tarafından işlenen hunharca cinayetlere tanık olunmuştu. Kitlelerin öfkesinin de etkisiyle bir polis ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Bütün bunlara rağmen ne devlet, ne de polis kitlelere karşı terör uygulamaktan geri durdu.

Son olarak bugün Kahire’nin Rehab semtinde, çay fiyatı üzerinden bir esnafla üç polisin yaşadıkları tartışmada polislerden biri esnafı hunharca katletti. Buna karşın esnafa sahip çıkan emekçiler, “Katil polis” sloganlarıyla polislere öfke kusarken polisler kitleye ateş açtı. Polis saldırısında iki kişinin yaralandığı duyurulurken bir kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Polisin gözaltına alındığı söylenirken yaşanan olay kitleleri sokağa döktü.

Kahire’nin birçok noktasında sokağa dökülen emekçiler, Mısır devletine, polise ve İçişleri Bakanlığı’na karşı sloganlarla polis araçlarına saldırdı.