Mısır’da emekçiler sokakta

Mısır devletinin Tiran ve Sanafir adalarının denetimini Suudi Arabistan’a devretmesi ve diğer yandan devam eden devlet terörüne karşı 25 Nisan’da eylemler yapıldı.

Mısır’da emekçiler devletin Suudi Arabistan’la yaptığı anlaşma ile birlikte, bir süredir tırmandırılan baskı ve saldırıları protesto etmeye devam ediyor.

Siyonist İsrail rejiminin Sina’yı terk edişinin yıldönümü olan 25 Nisan Sina Kurtuluş Günü için eylem çağrıları bir süredir yapılmaktaydı. Bugün Kahire ve Gize’de devleti protesto eylemleri yapıldı. Bir yandan devlet güçleri ve Sisi destekçileri birlikte hareket ederek 25 Nisan’ı kendi gerici progpagandaları için istismar ederken, diğer yanda da devlet terörüne ve Suudi Arabistan’la yapılan işbirliğine karşı eylemler organize edildi.

Eylemlere Müslüman Kardeşler’in de çağrı yaptığı belirtilirken 6 Nisan Hareketi de eylemlere yaygın katılım gösterdi. Eylemlerde “Mısır rejiminin yıkılması” şiarının yanı sıra “ekmek ve özgürlük” sloganları öne çıktı. Bununla birlikte Suudi Arabistan’a devredilen adalara ilişkin de talepler yükseltildi.

6 Nisan Hareketi adına Ahmet Fehmi’nin basına yansıyan açıklamasında, protestoların devam edeceği, kitlelerin yeniden organize olarak farklı bölgelerde eylemlerini sürdüreceği vurgulandı.

Öte yandan gündüz saatlerinde devletin sokaklara konuşlandırdığı kolluk güçlerinin pek çok kişiyi “şüpheli” iddiasıyla gözaltına aldığı belirtilirken Tahrir Meydanı adeta abluka altına alındı. Kahire merkezinde bulunan basın emekçileri birliğinin binası da devlet tarafından kuşatılırken binaya girişler engellendi, basın emekçilerine yönelik gözaltı terörü hayata geçirildi.

Son dört günde onlarca kişi tutuklandı

Günlerdir Mısır devleti protestoları engellemeye dönük OHAL uygulamalarını hayata geçiriyordu. Devlet sözcüleri ve şefleri Sisi tarafından da “devletin güvenliğini ve istikrarını tehdit edenlerin cezalandırılması” yönünde açıklamalar yapılıyordu. Öte yandan birçok kurum da saldırıların yanı sıra, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a devredilmesini protesto etmek için Sina Kurtuluş Günü olan 25 Nisan’da eylem çağrıları yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde onlarca kişi devletin pervasızca yürüttüğü baskınlarda gözaltına alınmış, pek çok kişi tutuklanmıştı. Bazı avukatların aktardığı bilgilere göre Mısır’da son dört günde 90 kişi tutuklandı.