Mısır-S. Arabistan anlaşmasına karşı eylemler

Mısır ile Suudi Arabistan arasında Tiran ve Sanafir adaları üzerine yapılan anlaşma sonrası Mısır’da kitleler sokaklara dökülürken, polis eylemlere azgınca saldırdı.

Mısır’ın Suudi Arabistan ile yaptığı anlaşma üzerine kitleler bugün sokaklara döküldü. Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a “devredilmesi” üzerine eylemler örgütlenirken, sokaklara dökülen kitleler Mısır’daki devlet terörünü ve kitlesel tutuklamaları da protesto etti.

Devletin yasakladığı 6 Nisan Hareketi tarafından bugün için eylem çağrıları yapılırken, birçok şehirde polis önceden sokakları abluka altına almış, “teröristlerin provokasyon çağrılarına aldırış edilmemesi” duyurusu yapmıştı.

Bugünkü eylemlere vahşice saldıran polisin kitlelere karşı gerçek mermilerle havaya ateş açtığı belirtildi.

Tiran ve Sanafir adaları

Tiran ve Sanafir adaları, 1967 yılında siyonist İsrail rejiminin ABD’nin de desteğiyle başlattığı, “6 Gün Savaşları” adı verilen savaşta daha da ön plana çıkmış; sonrasında ise 1979 yılında Washington’da yapılan anlaşma ile emperyalistlerin çıkarlarını tehdit etmeyecek şekilde Mısır’ın denetimine verilmişti. İsrail’in Basra Körfezi dışında Kızıldeniz’e ulaşım güzergahındaki adalar stratejik bir yerde bulunuyor. Adalarla ilgili tartışmalar yaşansa da emperyalistlerin ve bölgedeki taşeronlarının adalar üzerinde dolaylı yoldan denetimleri bulunuyor.