İngiltere grevlerle çalkalanıyor

İşçi ve emekçiler sermayenin, sendika bürokratlarının tüm engelleme çabalarına rağmen mücadeleleri sürdürme kararlılığını yaygın eylemliliklere gösteriyor.

Yeni yılda hükümetin kamu sektörlerinde çalışanların haklarına saldırı hazırlığında olduğu İngiltere grevlerle çalkalanıyor. Özellikle ulaşım alanında grevler yaygın bir şekilde hayata geçirilirken, işçi ve emekçiler; sermayenin ve işbirlikçi sendika bürokratlarının saldırılarına karşı mücadeleyi yükseltiyor.

Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık İşçileri (RMT) Ulusal Birliği ve Ulaştırma Derneği (TSSA) üyeleri bilet ofislerinin kapatılması sonucunda işyerlerinin yok edilmesini ve bunun neden olduğu güvencesiz istihdam durumunu protesto etmek için 8 Ocak Pazar günü 24 saatliğine iş bıraktı.

Salı günü, Govia Thameslink Demiryolu'na ait Southern Rail demiryolu işletmesinde çalışan makinistler 48 saatliğine iş bıraktı. Makinistler 13 Ocak Cuma günü de 24 saatliğine yeniden greve gidiyor. Makinistler patronların tren görevlilerini kaldırma kararına karşı direniyorlar. Patronlar, trenlerin kapısının açılış ve kapanışında nöbet tutan ve bilet satışı yapan çalışanlardan feragat etmeyi hedefliyor. Bunun sonucunda yüzlerce kişinin işten atılması, farklı çalışma alanlarına sürgün edilmesi gibi sorunlara karşı emekçiler tepkili.

Salı günü de British Airways (BA) kabin mürettebatı çalışanı 2 bin 900 emekçi, iki katmanlı ücret sistemini ve sefalet ücretlerini protesto ederek 48 saatliğine greve çıktı. Uçuş görevlilerin ücretleri yıllık 12 bin pound ve her uçuş saati için de 3 pound alıyorlar.

Greve çıkan emekçilerin bağlı olduğu Unite sendikasının araştırmasına göre, uçuş görevlileri geçinebilmek için ikinci bir iş yapmak zorunda bırakılıyor. İşe yeni başlayanların iki mesai arasındaki zamanda arabalarında uyumak durumunda kaldığı belirtilirken çalışanların üçte ikisinin de rapor almayı göze alamadıkları için, hasta olmalarına ve uçmak için kendilerini iyi hissetmemelerine rağmen işe gittikleri ifade edildi.

Noel öncesinde de grev kararı alınmış fakat Unite sendikası bürokratları greve engel olmuştu. Patron işbirlikçileri benzer şekilde, 20 Aralık’ta greve çıkacağını açıklayan Swissport bagaj bölümünde çalışan işçilerini de engellemişti.