Dünyada grev ve eylemler

Dünyanın birçok yerinde işçi, emekçi ve gençler hakları için grev ve eylemler yapıyor.

İşçi, emekçi ve gençler grev ve eylemlere devam ediyor. İrlanda’da eğitim emekçileri greve hazırlanırken, Almanya’da otobüs şoförleri greve çıktı. Honduras’ta ise öğrencilerin üniversite işgali sürüyor.

İrlanda’da eğitim emekçileri bu ay greve çıkacak

Kuzey İrlanda'da Ulusal Okul Müdürleri ve Kadın Öğretmenler Birliği (NASUWT) üyesi öğretmenler; ücret, iş güvenliği ve çalışma yükünün azaltılması için 31 Ocak’ta bir günlüğüne iş bırakacaklarını duyurdu. Grevin Derry City, Strabane, Orta Ulster, Fermanagh ve Omagh’ı kapsaması bekleniyor.

İrlanda Ulusal Öğretmenler Örgütü (INTO) üyesi öğretmenler de grev öncesi eylemlerine hız verdi. 6 Ocak günü, Eğitim ve Öğretim Müfettişliği tarafından yapılacak denetime katılmayan öğretmenler, 18 Ocak günü de yarım gün greve gidecek.

Almanya’da otobüs şoförleri süresiz greve gitti

Almanya'nın Hessen eyelatinde özel otobüs şirketinde çalışan şoförleri 9 Ocak günü süresiz greve başladı. Grev çağrısını hizmet sektöründe çalışan işçi ve emekçilerin örgütlü bulunduğu Ver.di sendikası yaptı.

Otobüs şoförleri mola saati uygulamasının değiştirilmesini istiyorlar. Geçerli olan uygulamaya göre şoförlerin molaları çalışma saatlerinden düşürülüyor ve üç saat ödenmiyor. İşçiler mola için çalışma saatlerinden yarım saat kesilmesini talep ediyorlar. Şoförlerin talepleri arasında ek bir izin günü de yer alıyor. Şoförler saat ücretlerinin 13,50 Euro olmasını isterken şirket 31 Aralık 2018 tarihine kadar saat ücreti 12,65 Euro teklif etti.

Sözleşmeye göre şoförlerin ayda çalışma saati 169,5. Ama tüm şoförler geçinebilmek için daha fazla mesai yapmak zorunda kalıyorlar.

Honduras’ta yolsuzluğa karşı üniversite işgali

Honduras'ta önceki Milli Eğitim Bakanı Marlon Escoto uzun çekişmelerin ardından 6 Ocak günü görevinden istifa etti. Bakan, Twitter hesabından sadece Ulusal Tarım Üniversitesi (UNAG) Rektörü olarak görevini sürdüreceğini açıkladı. Bu adım Catacamas devlet üniversitesinde okuyan öğrencilerce protesto edilmişti. UNAG öğrencileri ise üniversiteyi 53 gündür işgal altında tutuyorlar.

Öğrenciler bazı bölümlerde laboratuvarlarda donanım eksikliği ve derslerin niteliksiz öğretim üyeleri tarafından yapıldığından şikayetçi, cinsel taciz de diğer bir sorun. Öğrenciler akademik standartlara uygun ve kurallı soruşturma ve reformlar yapan bir komisyonu talep ediyorlar. Escoto aynı anda iki devlet dairesinde görev yapmasının yasak olmasına rağmen kendini 2016 tarihinde üçüncü kez UNAG rektörü olarak seçtirdi. Buna ek olarak, çok sayıda skandala adı karıştı.

Üniversitelerdeki önemli görevlerin ve öğrenci konaklama yerlerindeki kira sözleşmelerinin Escoto’nun aile bireyleri ve önde gelen üniversite temsilcileri ile imzalanmış olduğu ortaya çıktı. Diğer yandan protestolarla dayanışmaları nedeniyle 17 öğretim görevlisi görevinden alındı.

Üniversitede yaklaşık 2 bin burslu öğrencinin kaldığı konutlar yaşanmaz halde. Yağışlı dönemde evler su altında kalmakta, kuraklık zamanında ise aşırı sıcaklık ve haşerata maruz kalmakta, tesisler sıhhi değil ve bazen içme suyu bulunmamakta.

İşgal ve protestolar sırasında, öğrenciler üniversite çalışanlarının saldırılarına da maruz kaldılar. Görgü tanıklarına göre çitleri yıkan UNAG çalışanları, sözleşmeler ve deneme kayıtlarının bulunduğu idare odalarını darmadağın etti, bir öğrenci de bıçakla saldırıya uğradı.